Jak na výběr skartovačky

chcete poradit jak si vybrat skartovačku? Nerozumíte těm různým značkám, zkratkám a podobně? Pak je článek právě pro Vás...

Co potřebujete při výběru skartovačky vědět?

  • Jak často budete skartovat.
  • Kolik dokumentů je třeba zlikvidovat denně (týdně).
  • Gramáž skartovaných dokumentů, příp. další média určená k likvidaci.

Pro běžné skartování menšího objemu dokumentů doma nebo v malé kanceláři stačí osobní skartovačka se stupněm utajení číslo 3 v nižší cenové hladině. Osobní skartovačky jsou určeny především pro využívání jedním pracovníkem a nedisponují vysokými výkony.

Velké kanceláře, které potřebují likvidovat stovky až tisíce listin denně, využijí velkoobjemové nebo automatické skartovací stroje.

Některé typy skartovaček umí zničit i dokumenty s kovovými sponkami, CD či dokonce magnetické karty, což se může hodit hlavně ve větších podnicích nebo v bankách.

 

Co a jak často budete skartovat?

Výběr skartovačky závisí především na tom, jaké dokumenty a jak často budete skartovat. Potřebujete skartovačku domů, nebo do velké kanceláře? Potřebujete likvidovat běžné kancelářské dokumenty či důvěrné a utajované spisy? Úroveň bezpečnosti skartování závisí na velikosti nařezaného papíru. Norma DIN 32 757 definuje 5 stupňů utajení lišících se maximální velikostí nařezaných částic. Stupňům 2–5 odpovídá i česká vyhláška Národního bezpečnostního úřadu.

 

Základní parametry skartovacích strojů

Stupeň utajení

V ČR existují dvě stupnice DIN (5 a 7 stupňů) a dvě další samostatné vyhlášky dle NBÚ (Národní Bezpečnostní Úřad)